خودرو جذاب هیوندای برای رقابت با تسلا

هیوندای تصاویری از مدل الکتریکی جدیدش، آیونیک 6 منتشر کرده که قرار است از پاییز امسال به بازار عرضه شود. این ماشین که با تسلا مدل ۳، پرفروش‌ترین مدل تسلا رقابت می‌کند با الهام از سبکی در طراحی صنعتی ساخته شده که در دهه سی میلادی مشهور شد.

در دهه سی میلادی طراحان با الهام از صنعت هوانوردی بر آیرودینامیک یا مقاومت در برابر هوا تمرکز ویژه‌ای کردند. در نتیجه ماشین‌های تازه‌ای ساخته شد که صنعت خودرو را متحول کرد. آیونیک ۶ با الهام از مجموعه ماشین‌هایی شکل گرفته که در این دوره طراحی شدند و به آنها استریم‌لاینر می‌گفتند.
هیوندای آیونیک 6

یانگ‌سوپ لی، مدیر طراحی هیوندای می‌گوید علاوه بر آیرودینامیک، فراهم کردن فضایی شبیه به اتاق نشیمن و استفاده از مواد بازیافتی در ساخت ماشین، دو اصل دیگری است که در طراحی آیونیک ۶ به آنها توجه شده است.

ظاهر آیونیک ۶ با اولین مدل الکتریکی آیونیک که پارسال به بازار آمد فرق دارد. هیوندای پارسال مدل آیونیک ۵ را معرفی کرد که با الهام از ماشین‌های این شرکت در دهه هفتاد میلادی طراحی شده است.

هیوندای می‌گوید که نمی‌خواهد ماشین‌هایش شبیه یکدیگر باشد. این شرکت می‌گوید هر مدل هیوندای مثل یکی از مهره‌های شطرنج است که شبیه هم نیستند، اما در کنار هم تیمی قوی تشکیل می‌دهند.
هیوندای آیونیک 6

برخلاف ظاهر، پلتفرم همه مدل‌های آیونیک یکسان است. این پلتفرم که نامش E-GMP است مبنای ساخت همه مدل‌های الکتریکی هیوندای و کیا است و تا اینجا سه مدل آیونیک ۵، کیا EV6 و جنسیس GV60 بر روی آن ساخته شده است. مدل بعدی از زیرمجموعه آیونیک یک شاسی‌بلند به نام آیونیک ۷ است که در سال ۲۰۲۴ به بازار خواهد آمد.

اشتراک گذاری